מעש4 - עותק

החממה השיקומית כתהליך טיפולי

פרוייקט אקולוגי חדשני הושק ביום המעשים הטובים השנה במפעל הרב-נכותי של עמותת צ'יימס ישראל בראש העין: החממה השיקומית- הכנת סוקולנטים צעירים בחממה מקצועית ע"י אנשים עם מוגבלויות שונות. המיזם, בשיתוף עמותת קרן אמבר, קצר הצלחה והוא מציע את תוצריו המרהיבים לרכישה לקהל הרחב, מתנה עם תרומה חברתית בצידה.
מרכז צ'יימס ראש העין נותן שירותים לכ-110 משתקמים מתחום בריאות הנפש, השיקום, מוגבלות שכלית התפתחותית ואוטיזם בתפקוד גבוה, העובדים זה לצד זה בסדנאות העבודה. במרכז דוגלים בגישה הטרוגנית לפיה לכל אדם יש מה לתרום ובמה להיתרם מהאחר. המשתקמים במפעל מועסקים בסדנאות עבודה יצרניות, כגון קו ייצור מלא המייצר פריכיות, תוך עבודה על מכונות, משלב חומרי הגלם ועד לאריזה והפצה, זאת לצד סדנאות חרושתיות בהן מבצעים עבודות אריזה והרכבה שונות המצריכות מיומנויות תעסוקתיות משתנות.
במפעל גם יחידה למשתקמים הזקוקים לתמיכות טיפוליות מוגברות: טיפולים פרא-רפואיים, תרפיות ועוד, במטרה למיצוי מרבי של יכולותיהם התעסוקתיות.
סגולית ממן, מנהלת המפעל מספרת כי החממה הוקמה כתוכנית מובילה בפרוייקטים השיקומיים: "האפשרות לעבוד בחוץ היא תהליך טיפולי, תמיכתי, המעודד להתמודד עם קשיים. ההתנסות הזו, לגעת ולראות את הצמיחה מעודדת את המשתקמים. יש בעבודה הזו מוטוריקה עדינה וגסה, ואנחנו רואים את איכות החיים שלהם עולה. זו הרגשה טובה מאוד עבורם לראות את צמיחה, ובמיוחד התרגשו כשראו שקונים את התוצרת עליה עמלו. אני רוצה להודות מקרב לב לעמותת ד"ר אמבר קרן, שאנשיה עזרו לנו בכל התהליך, מהקניית הידע המקצועי למדריכים ולחניכים וליווי צמוד עד הפריחה".