מעש4 - עותק

כבר לא לבד - המיזם המרגש שמחלץ אנשים עם מוגבלויות מבדידות ואבטלה

לפעמים כל מה שצריך זה יד ידידותית ותומכת כדי לחולל ניסים ומהפכות בחיים של אנשים. התוכנית "תעסוקה עד הבית", שנחנכה בעיר אריאל ע"י עמותת צ'יימס ישראל, בשיתוף האגף לשירותים חברתיים בעיר ובהתנדבות מלגאי תכנית המלגות !IMPACT של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF), מאתרת אנשים עם מוגבלויות שכליות המתאימים לעבודה במפעל, אך מסיבות שונות לא מצליחים להגיע אליה. למי שנמצא מתאים מוצמד סטודנט-מלגאי מתוכנית IMPACT! שתפקידו ללוות את החניך וללמדו כישורים הקשורים בעולם העבודה, לצד מיומנויות שיסייעו לו להתנהל באופן עצמאי - ובכך לשפר את איכות חייו.
מטרות הקצה של התוכנית הן שיפור איכות חייהם של המשתקמים והכנסת תכנים נוספים לשגרת חייהם, חיזוק המוטיבציה להשתלב במסגרות תעסוקה בקהילה, הכנסת תוכן וסדר יום שגרתי והכנה למסלול נורמטיבי של חיי עבודה דרך הקניית הרגלי עבודה.
המטרות מממשות את חזון צ'יימס ישראל - לאפשר לאנשים עם מוגבלויות הזדמנות שוויונית, להרגיש חלק מהחברה ולהשתלב בשוק העבודה.
בימים אלו אנו מציינים את סיומה של השנה הראשונה לתוכנית, וכבר ניתן לראות פירות יפים ומרגשים. שישה סטודנטים, משקיעים מזמנם מעל ומעבר למצופה במקביל לחייהם העמוסים, ועם הרבה אהבה וסבלנות מצליחים לשנות את עולמם של אנשים עם מוגבלות שכלית. גאים להגיד כי אנו רואים הצלחה רבה בתהליך וניתן לראות כיצד כל אחד מהמתנדבים הפך להיות גורם משמעותי, תומך וחיובי בחיי מקבלי השירות שלנו.
אחד האנשים שאיתרנו והצטרפו לתכנית הייחודית הוא יובל. יובל הוא תלמיד כתה י"ב בתיכון חינוך מיוחד בראש העין. החונך שלו הוא אבירן, סטודנט באוניברסיטת אריאל ומלגאי אימפקט. במהלך השנה אבירן הכין את יובל לקראת עולם התעסוקה הצפוי לו עם סיום הלימודים בפגישות שבועיות שקיימו. בפגישות הקנה אבירן ליובל תכנים שיתמכו בעצמאותו: כישורי חיים בסיסיים, פיתוח תחומי עניין במטרה לחזק את חופש הבחירה, העצמת הביטוי ותחושת המסוגלות, שימוש בתחבורה ציבורית ועוד. יובל נהנה מאוד מהחונכות, ומעיד שהיא העניקה לו הרבה מעבר להכנה לתעסוקה - הוא למד דברים חדשים, התנסה בנושאים שונים וקיבל יותר ביטחון להתמודד עם עבודה.

תעסוקה עד הבית היא תכנית שפותחה והופעלה באופן בלעדי ע"י עמותת צ'יימס ישראל. התכנית החלה בשת"פ עם עיריית ת"א-יפו כאשר במהלך הזמן הורחבה הפעלתה לרשויות מקומיות נוספות- טייבה וראשון לציון. נכון להיום הוכרה התוכנית באופן רשמי על ידי משרד הרווחה ושולבה ברצף השירותים המוצעים ע"י המשרד ברמה הארצית. התכנית זיכתה את העמותה בפרס הצטיינות מטעם קרן שלם. בעזרת שותפים יקרים בעיריית אריאל ובתוכנית IMPACT! הצלחנו לממש את התכנית גם בעיר אריאל. אנו נמשיך להפעיל את התכנית הייחודית גם בשנה הבאה ולשנות את חייהם של אנשים רבים נוספים!