הסדנא לאומנות במרכז רש"ת צ'יימס כפר-סבא – ביטוי אישי לנשים עם מוגבלות

Facebook
WhatsApp

באזור התעשייה בכפר סבא, בתוך מפעל מוגן לאנשים עם מוגבלות, מתרחש בכל יום קסם נוסף (מלבד שילובם של אנשים עם מוגבלות בקהילה דרך תחום התעסוקה) – סדנת אומנות, בה מועסקות כ-12 משתקמות-אומניות, עם מוגבלות ובעלות מוטיבציה ורצון לביטוי אישי בכלים אומנותיים. 

העבודה על מוצרי הסדנא הינה חלק ממגוון התעסוקות שמרכז הרש"ת מציע למקבלי שירותיו, ובכך מגדיל  את הפוטנציאל התעסוקתי שלהם. מטרתו העיקרית של מרכז הרש"ת היא חתירה לשילוב תעסוקתי הולם, המותאם לכל מקבל שירות, תוך מקסום חופש הבחירה בעיסוק ויכולת לתגמול הולם מעיסוק זה. מיזם האמנות מאפשר למשתקמות בעלות מוטיבציה ויכולות בתחומי היצירה, לעסוק ולהתבטא בתחום האומנותי. 

את הסדנא מתפעלת מידי יום בין השעות 8:00-15:00 עופרה גוטנברג – משקמת באומנות ומטפלת מוסמכת. המשתקמות בסדנא  מתוגמלות ממכירות מוצריהן. המוצרים הינם פרי עבודת יד וביטוי אישי  של האומניות, תוך שמירה על איכות הסביבה. 

הסדנה לא החלה בהכרח כסדנת נשים, אלא כמענה לצורך שיקומי נוסף לאנשים רבים המתמודדים עם בעיות ריגשיות ו/או יש להם צורך בביטוי אמנותי-תרפויטי. 

עופרה, שהיא אמנית ומשקמת באמנות, עובדת עם אנשים עם מוגבלות כבר למעלה מ- 20 שנים ומכירה את היכולות של הבנות, היא זו שהציעה למנף את הסדנה, כך שהיא לא תהיה רק אפיק טיפולי או תחביב, אלא שיהיה לה גם פן עסקי ושהמשתקמות תקבלנה כסף עבור עבודתן. 

על הפן הנשי בסדנה מספרת עופרה: "בהתחלה היו בסדנה גם גברים, כן ניסינו להכניס אותם לתחום אבל ראינו שזה פחות מדבר אליהם, וכך נותרו רק הבנות. עבורן, הסדנה היא יותר משיקומית – הן לוקחות הביתה רקמה וחוטים וממשיכות ליצור גם בסופי שבוע, זה מאוד משמעותי עבורן מאחר וחשוב להבין – העבודות הן יצירה אישית שלהן – הן יוצרות את הדוגמאות, הן בוחרות את הצבעים… מדובר בחניכות ברמה מאוד גבוהה, ישנן חניכות שכבר עבדו בחוץ בשוק החופשי ועזבו את מקום עבודתן כדי לעבוד בסדנה ולהתפרנס ממה שהן אוהבות, זו הזדמנות שאין לכל אחד והן מאושרות פה. 

אנחנו רואים כל הזמן את ההתקדמות וההתפתחות שלהן, את הביטוי האישי שלהן ביצירה. הן עובדות קשה – לומדות טכניקות ומיומנויות חדשות, עובדות עם חומרים שהן לא הכירו בעבר, עובדות עבודת כפיים במשך שעות ארוכות ללא הנחות – ויש תוצאות והצלחות, הן מאוד אוהבות את זה וגאות בזה, עד כדי כך שהן בעצמן קונות את היצרות כמתנות לקרוביהן. אחיה של אחת המשתקמות מעיד כי מאז שהיא בסדנה, היא אדם אחר – היא מצאה משמעות לחיים ואת היעוד שלה, ואנחנו למעשה מאפשרים לה לעסוק בזה לאורך כל היום". 

עגלו לטובת

עמותת צ’יימס

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו