תכנית "סביבה תומכת" מאפשרת לבוגרים (גילאי 18 ומעלה) עם מוגבלות שכלית-התפתחותית קלה עד בינונית לחיות חיים נורמטיביים בקהילה, תוך מניעת מצבי סיכון והזנחה. בוגרים אלה לרוב מגיעים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וחיים בשולי החברה, והם חסרים מערכת תמיכה מספקת ומסגרת תעסוקתית ו/או חברתית. במסגרת הפעילות, אנשים בוגרים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית המתגוררים לבד/עם בן/ת זוג או עם הורה סיעודי, ומנהלים משק בית עצמאי, מקבלים תמיכות למיצוי יכולות בתחומי החיים השונים ולעצמאות מרבית במטרה לאפשר להם להמשיך להתגורר בסביבתם הטבעית באיכות חיים מיטבית. התכנית מופעלת במימון ופיקוח משרד הרווחה ובשיתוף פעולה מקצועי עם הרשויות המקומיות.

כל מקבל שירות מקבל ליווי של עובד סוציאלי  ומדריך אישי המלווה אותו בחיי היום יום על פי תכנית אישית המותאמת לצרכיו ורצונותיו בתחומי החיים השונים. אנשי הצוות נפגשים עם מקבל השירות בביתו מידי שבוע באופן קבוע, מלווים אותו לבדיקות רפואיות ומבצע מעקב תרופתי, יוצרים שיתופי פעולה עם גורמי התמיכה במשפחה ובסביבה, עומדים לרשות מקבל השירות על בסיס יומיומי, ומהווים גורם תמיכה משמעותי ואחראי על ביצוע תכנית הטיפול הנקבעת בתיאום עם גורמי הרווחה והאפוטרופוס.

ייחודיות התכנית היא בכך שהיא היחידה בארץ שמחליפה את הצורך בסידור חוץ ביתי, ומאפשרת לבוגרים המתמודדים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית קלה עד בינונית להמשיך להתגורר בביתם. לאחר מימון עצמאי של צ'יימס במשך שלוש השנים הראשונות של התכנית, הכירה המדינה בשירות במסגרת סל השירותים שלה, מתוך ההכרה בזכותו של הבוגר לבחור את מקום מגוריו וחובתה של המדינה לבצע את מלוא ההתאמות הנדרשות ולהבטיח איכות חיים מיטבית.

תכנית סביבה תומכת מופעלת בתל אביב-יפו, פתח תקווה וכפר סבא.

אלכסנדרה הורשטיין
מנהלת תכנית סביבה תומכת

050-8251126, alexandra.horenstein@chimesisrael.org.il

תמכו בצ'יימס למען שיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות