אין כמו בבית // תכנית "פורשים כנפיים"

Facebook
WhatsApp

בוגרים עם צרכים מיוחדים מוצאים עצמם פעמים רבות נדחקים לשולי החברה, ללא תעסוקה הולמת ומכבדת ונטולי מערכת תמיכה. כשהבוגרים שוהים במסגרות מיוחדות הם אינם משתלבים בדרך כלל בחיי הקהילה שסביבם, ובוגרים הנשארים בבתיהם לעיתים סובלים ממצבי סיכון והזנחה. התוכנית "צ'יימס סביבה תומכת" נועדה לאפשר לבוגרים המסוגלים לנהל חיים עצמאיים לחיות חיים מלאים בביתם.

שיתוף פעולה בין עמותת צ'יימס לעיריית תל אביב (ולאחר מכן גם פתח תקווה) הוליד תוכנית מיוחדת ופורצת דרך בה לוקחים חלק כ-40 בוגרים. חשוב לציין שבנוסף על תמיכת הרשויות, מרכיב חשוב התורם רבות להצלחת התוכנית הנו תמיכת המשפחות. בתוכנית "סביבה תומכת" מדריכי ומדריכות העמותה פוגשים את המשתקמים בבתיהם ומסייעים להם בלמידת מיומנויות חשובות כגון תחזוקת הבית, ניהול תקציב שבועי, מעקב ובקרה אחר נושאים רפואיים והישמרות מפני ניצול פוטנציאלי.

יצירת "סביבה תומכת" הנה תהליך. הליווי מתרחש בבתי המשתקמים עצמם ולכן נדרש מצוות העמותה לייצר מערכת יחסים לא פורמלית עם המשתקמים ועם בני משפחותיהם, ולמעשה להפוך לחלק מהמשפחה.  מדריכי ומדריכות העמותה פוגשים את המשתקמים גם מחוץ לבתיהם בבתי קפה או מלווים אותם לפעילויות שונות בסדר יומם. מדובר בתהליך ארוך ורגיש בו אנו עושים כל שביכולתנו על מנת לתת מענה אישי ורלוונטי לצורכי כל משתקם. התוכנית פעילה כבר 15 שנים, חלק מהמשתקמים איתנו מהיום הראשון, חלק נמצאים איתנו עשור וחלק שנים בודדות.

ניהול חיים עצמאיים טומן בחובו גם תעסוקה ולכן משתקמי התוכנית מועסקים באחת משלוש מסגרות:  בסדנאות התעסוקה של העמותה, בפרוייקט "עבודה נתמכת" או בבתיהם לדוגמא בפרוייקט אריזת סכו"ם עבור בתי קפה שונים בעיר.

תוכנית " צ'יימס סביבה תומכת" העניקה לנו את הזכות להיות עדים לסיפורי הצלחה מדהימים ומרגשים, קצרה היריעה מלהרחיב על כולם, אבל בחרנו לתת לקוראינו הצצה לסיפור של שלמה. שלמה לוקח חלק בתוכנית כבר 6 שנים. הוא גר בתל אביב בדיור מוגן ונחשב ל"פרגית שבבית". כשפגשנו את שלמה לראיון הוא סיפר לנו שבזכות התוכנית יש לו ימים קבועים בהם הוא דואג לכלכלת הבית (יום לאבק, יום לתריסים ויום לשטיפת רצפה), הוא אחראי לסדר לעצמו את התרופות שעליו לקחת ואף לקבוע תורים לרופאים בעת הצורך. בנוסף שלמה מועסק בשתיים מסדנאות התעסוקה  במרכז רצף שירותי תעסוקה (רש"ת) "צ׳יימס אחיקם" בתל אביב.  שלמה המרגש סיפר לנו שבזכות התוכנית הוא מרגיש "הקלה פנימית" ושהוא "אוהב להיות אחראי על עצמו".

עבורנו, לראות את שלמה ומשתקמים אחרים בתוכנית "פורשים כנפיים" ומנהלים חיים עשירים הכוללים תעסוקה, רווחה ואף זוגיות (לשלמה בת זוג כבר 5 שנים אותה הכיר בשידוך של אחת ממדריכותיו) זה לא פחות ממופלא.