פרויקט טכנולוגיה מסייעת במרכז יום כפר קאסם – סיפורו המרגש של א.ע

Facebook
WhatsApp

"טכנולוגיה מסייעת" היא תחום ידע מהפכני העוסק באמצעי עזר טכנולוגיים אשר נועדו לשיפור התפקוד ואיכות החיים של אנשים עם מוגבלות. למשל: אפליקציות ותוכנות ייעודיות, מחשבים מותאמים, מקרן אינטראקטיבי, מקלדות וירטואליות' פלטי קול, רובוטים להאכלה עצמאית ועוד דוגמאות רבות נוספות. מדי יום אנו נחשפים בצ'יימס למקרי הצלחה מדהימים, הודות לשימוש נכון ומדויק בטכנולוגיות מסייעות.

את השימוש באמצעים טכנולוגיים התחלנו בעמותה כבר לפני 2014. ראשונים נהנו מהטכנולוגיה החדשה ילדים במעון יום שיקומי צ'יימס אור ובהמשך הטמענו את הפרויקט במרכז היום הטיפולי סיעודי של צ'יימס ע"ש עליזה בגין בת"א.

טכנולוגיה מסייעת פותחת עולם שלם של אפשרויות משנות חיים, עבור אנשים עם מוגבלות. היא כלי קריטי לפיתוח עצמאות, שילוב במרקם החיים ועלייה באיכות החיים עבור אנשים אלו. לכן, כעמותה המובילה בישראל בתחום שילוב וקידום אוכלוסיות מיוחדות, החלטנו מייד עם פתיחתו של מרכז חדש של העמותה בכפר קאסם, לאנשים עם מוגבלות מורכבת, לקדם את ההטמעה של טכנולוגיה מסייעת במקום. כחלק מהתכנית, הקמנו עמדת טכנולוגיה נגישה בכל כתה במרכז היום בכפר קאסם. העמדה כוללת מכשירים חכמים כגון מחשב נייח עם מסך מגע ואייפדים עם אפליקציות ייעודיות, לשימוש רצוף וקבוע של חניכי המרכז. כמו כן, התכנית מתוכננת בקפידה כך שכל חניכי המרכז יחשפו לטכנולוגיה בהתאם ליכולתם ועל פי צרכיהם. ההתקדמות המרשימה של חניכי המרכז מרגשת את כל העוסקים במלאכה וכמובן את משפחות החניכים וסיפורו המדהים של א.ע הוא דוגמה קטנה לשינוי העצום שטכנולוגיות אלו יכולות לחולל.

לתקשר ולהתחבר עם טכנולוגיה בהתאמה אישית

סיפורו של א.ע , בן 43 עם שיתוק מוחין, מתחיל במכשיר פלט קולי, שהוא חלק מתוכנית רחבה יותר שהשקנו במרכז היום של צ'יימס בכפר קאסם.

בפעם הראשונה שנכנסנו לכיתה והצגנו לא.ע את הטכנולוגיה, השמענו שיר באייפד. הפלט הקולי של האייפד אמר שהוא יכול ללחוץ על מתג כדי להאזין לשיר שוב. לאחר מכן הוא הפעיל את המתג עם הראש והשיר התנגן שוב. חיוך שובה לב הופיע על פניו כתגובה.

בפעם השנייה שנכנסנו לכיתה שלו, א.ע ראה אותנו והחלה לצעוק ולחייך, נרגש להיות מסוגל לעבוד שוב עם הטכנולוגיה. כעת, בכל פעם שאנו מציגים אותו, הוא מתאמץ להפעיל במדויק את המתג עם הראש, מה שמאפשר לו לשחק משחק (הוא אוהב במיוחד את אלה הכוללים שירה וריקוד), לבחור שיר מרשימת השירים, או לתקשר על ידי בחירה מתוך אפשרויות בתמונה, שעוזרות לו לתקשר את רגשותיו, צרכיו או רצונותיו. עבורו הטכנולוגיה המסייעת סיפקה שיפור מטאורי ברמת חייו.

הזדמנות אמיתית ושיוויונית לכולם, בחסות הטכנולוגיה

גם שאר חניכי המרכז נהנים מהיתרונות המובהקים של טכנולוגיה מסייעת. הקפדנו לבנות תכנית בהתאמה אישית לכל חניך, כולל שילוב אמצעים טכנולוגים לפיתוח המיומנויות ולקידומם. במקביל, קיבל צוות המרכז הדרכה וליווי צמודים להטמעה מדויקת של התכנית. לא.ע התאמנו מתגי ראש והוא למד להשתמש בהם. כיום, הוא יודע להפעיל אייפד על ידי מתגי ראש והצלחנו לראות אצלו כישורים שלא חשבנו שקיימים. הטכנולוגיה עזרה לא.ע לצמוח במרכז שלנו ואין מאושרים מאתנו על כך.

טכנולוגיה מתקדמת היא כלי אדיר ומשמעותי לאנשים עם מוגבלות, ברמה האישית והקבוצתית. היא נותנת להם הזדמנות להיות שווים לאחרים מתוך האמונה שהנגשת הסביבה יכולה להתגבר על החסמים המונעים מהם להיות עצמאיים, להביע את עצמם ולתקשר עם הסביבה. היא חושפת יכולות קוגניטיביות ורגשיות ומעניקה לחניכים הזדמנות אמיתית בפעם הראשונה בחייהם, לבחור, לתקשר, להשתלב וליהנות מתכנים ופעילויות לצד תקשורת יום-יומית. באמצעות הפרויקט נוכל להנגיש ולאפשר את השתתפותם של חניכים בתפקוד נמוך גם בפעילויות שהיו סגורות בפניהן עד כה, וליצור שילוב ושיתוף פעולה. טכנולוגיה מסייעת תשנה את חייהם החניכים בכך שתאפשר להם להיות משתתפים פרודוקטיביים בקהילת השווים שלהם, כמו גם בקהילה בכללותה.

*הפרויקט יצא לפועל בתמיכתה הנדיבה של חברת פיליפ מוריס. אנו מודים מעומק הלב לפיליפ מוריס על התמיכה שמאפשרת ללקוחותינו בכפר קאסם,  יכולת בחירה, עצמאות, תקשורת ושילוב.

עגלו לטובת

עמותת צ’יימס

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו