תכנית ראשונה להכשרה ושילוב בתעסוקה לנשים ערביות עם מוגבלות

Facebook
WhatsApp

אנו נרגשים לשתף כי בתום עבודה מאומצת של למעלה משנה פתחנו בחודש פברואר האחרון תוכנית ייחודית להכשרה ושילוב בתעסוקה, ביוזמה משותפת של עמותת צ'יימס ישראל והמרכז הטכנולוגי בית ברל,  במטרה להעניק לנשים עם מוגבלות, מהחברה הערבית, ידע אקדמי וניסיון מעשי לתפקיד סייעת לגננת ולסייע להן בתהליך השתלבותן במקומות עבודה.

12 הסטודנטיות שנבחרו, תושבות טירה וטייבה, חלקן עם מוגבלות שכלית התפתחותית וחלקן עם הנמכה קוגניטיבית,  תוכשרנה כסייעות לגננות בקורס בן 5 חודשים הכולל היבטים תיאורטיים ומעשיים אשר יהוו בסיס חשוב להתפתחות המקצועית של כל אחת מהן. במסגרת התכנית ילמדו הסטודנטיות שלושה ימים בשבוע לימודים אקדמאיים במכללת בית ברל ויומיים נוספים יתנסו בהכשרה מעשית בגני ילדים.

תוכנית הלימודים כוללת מאפיינים התפתחותיים בגיל הרך, תפקיד הסייעת בגן הילדים, בטיחות בגני ילדים, ארגון סביבה חינוכית ועוד. כל הנושאים מותאמים ומונגשים לסטודנטיות על פי כללי ההנגשה  המקובלים בהוראת נושאים אקדמיים לאנשים עם מוגבלויות, כל זאת על מנת להעצימם ולהכשירם בצורה מיטבית לעבודה בשוק החופשי.

חבצלת עמרמי, מנהלת תחום התעסוקה בצ'יימס:  "שילוב סטודנטים עם מוגבלות שכלית באוניברסיטה נמצא בהלימה לעקרונות אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות  ומאפשר להם  גישה להשכלה גבוהה וללמידה. כך עשינו לפני מס שנים כאשר פיתחנו תכנית חלוצית עם אונ' בר- אילן לסטודנטים עם מוגבלות שכלית וכך גם עכשיו כאשר מימשנו את זכותן של נשים עם מוגבלות מתוך החברה הערבית, ללמוד בשפתן , להתפתח ולצקת משמעות לחייהן. הדרך היתה רצופת אתגרים  שכן מצד אחד מדובר בחברה מאוד שמרנית ומגוננת. רוב הסטודנטיות שהחלו בלימודיהן הן נשים שעד כה היו ללא מסגרת תעסוקתית בשל הרצון של המשפחות שיהיו בסביבה בטוחה ומוגנת. ומצד שני החשש שעלה מצד המנהלים המקצועיים באקדמיה בדבר השתלבותן של הבנות והצלחת התכנית. והנה אנו רואים שהסטודנטיות משתלבות היטב, לומדות, אוכלות בקפיטריה ויושבות בהפסקות על מדשאות המכללה כמו כל הסטודנטים". 

עגלו לטובת

עמותת צ’יימס

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו