מתחילים בהתנדבות, נשארים מאהבה – על התנדבות במסגרות צ'יימס ישראל

Facebook
WhatsApp
התנדבות בעמותות צ'יימס ישראל

מסקר ההתנדבות לשנת 2022 של המועצה הישראלית להתנדבות והמכון לחקר החברה האזרחית והפילנתרופיה באוניברסיטה העברית, בסיוע משרד הרווחה, עולה כי בשנה זו יותר מ 40% מהישראלים התנדבו או השתתפו בפעילות אקטיביסטית במסגרת כלשהי, כולל עמותות התנדבות. בכך עקפה ישראל את שיעורי ההתנדבות במדינות מפותחות כגון נורבגיה, הולנד, שוויץ ועוד.

מתוך אחוזים אלו, 43% התנדבו בתחומי הרווחה וסיוע לאוכלוסיות מוחלשות במסגרת עמותות התנדבות ומסגרות נוספות. הנתונים, כך אמר נשיא המדינה יצחק הרצוג לאחר שסקר את הדו"ח, מצביעים על "ערבות הדדית ונתינה – שהן אבני יסוד של החברה הישראלית".

אותנו בצ'יימס הנתונים על מעורבות בפעילות עמותות התנדבות לא הפתיעו. המתנדבים שלנו מגיעים למסגרות העמותה באופן קבוע או חד פעמי ונותנים מעצמם מכל הלב, כדי לסייע לנו לעזור לאנשים עם מוגבלויות לממש את עצמם בכל היבטי החיים

בעמותת צ'יימס ישראל פועלים כ-150 מתנדבים בפריסה ארצית במסגרות השונות של העמותה. חלקם תורמים מזמנם לפעוטות רכים, חלקם לילדים ולחלקם לאוכלוסייה הבוגרת שלנו. כל מתנדב בוחר את המסגרת הנוחה לו ביותר להתנדבות, מבחינת מיקום המגורים או האוכלוסייה המועדפת עליו. מניעי הפעילות במסגרות של עמותות התנדבות וגם בצ'יימס, הם מגוונים. הרבה פעמים כשאני שואלת את המתנדב/ת מדוע בחר לפנות אלינו, הם לא תמיד יודעים לענות על השאלה במדויק, משום שלעיתים מדובר באיזה דחף פנימי לעשות "משהו טוב", ובעיקר – להרגיש תחושת משמעות וסיפוק.

אני רוצה להאיר את הזרקור על המשמעות מהכיוון השני, מנקודת המבט של מקבלי השירות שלנו ושל הצוות המקצועי. אף אגדיל ואומר שזה מה שמבדיל את ההתנדבות בצ'יימס מפעילות בעמותות התנדבות אחרות. אני קוראת לזה: "ההתנדבות הישירה". אנחנו מציעים למתנדבים אפיק להתנדבות ישירה, בלתי אמצעית, עם מקבלי השירות של העמותה. האופן שבו המתנדב נחשף בצורה פשוטה למקבל השירות, במיוחד בהתנדבויות קבועות, מעניק ערך מוסף שהופך את ההתנדבות למשמעותית ביותר. קשה לתאר את התחושה המדהימה כשהמתנדב פוגש את מקבל השירות במסגרת וזה מכיר אותו, שמח לקראת בואו, קורא לו בשמו (יש מקבלי שירות שמדובר בהישג תקשורתי עצום עבורם) ויוצר קשר הולך ונבנה עם המתנדב. המתנדב רואה משבוע לשבוע את קצב ההתקדמות של אותו מקבל שירות ויכול ממש להרגיש ולחוות את התרומה האישית שלו באמצעות פידבק מהיר למעשה שלו ותוצאות בשטח. התחושה הזו זהה לתחושה של קבלת תגמול על הצלחה או הישג, בכל הקשר שהוא ולא רק במסגרת עמותות התנדבות. כמתנדב, אין תחושה טובה מזו לאגו, לביטחון העצמי ולהעצמה האישית. המתנדב מרגיש נצרך, נזקק ושיש לו משמעות גדולה עבור מישהו אחר.

מסקרים שאני עורכת בקרב מתנדבים, חוזרת ועולה תחושת העצמה האישית שלהם בקשר שנוצר עם מקבלי השירות של צ'יימס ישראל, אבל לא פחות מכך הם מציינים את הקשר הטוב שנוצר עם הצוות המקצועי במקום. כל מתנדב שמגיע בעצם מסייע המון גם לצוות ומאפשר להם לתת יותר מעצמם. הוא מתפקד כעוד זוג עיניים, עוד יד מלטפת שיכולה להעניק עוד יחס, עוד טיפול, עוד שירות, בזמן שהמטפלים עסוקים במקבלי שירות אחרים או נחים לכמה דקות כדי לחדש אנרגיות.

לעיתים, אנחנו גם מקבלים פניות מקבוצות וחברות מסחריות שמחפשות עמותות התנדבות שאפשר להגיע אליהן ולעשות טוב ליום אחד. גם את אלו אנו מחבקים באהבה ולרוב מצליחים לתפור להם התנדבות משמעותית עבורם ועבורנו. היתרון של צ'יימס ישראל הוא בפריסה ארצית רחבה של מסגרות המעניקות מגוון של שירותים וגילים, מה שמאפשר גם לקבוצת מתנדבים שרוצים להגיע באופן חד פעמי למצוא התנדבות שבה יהיו משמעותיים.

זו ההזדמנות שלנו להגיד תודה ענקית מקרב לב לכל מתנדב ומתנדבת שלנו. תודה שמבין כל ההיצע של עמותות התנדבות בחרתם בנו ותודה שאתם ממשיכים להעניק מעצמכם. לא סתם אומרים אצלנו: בצ'יימס ישראל מתחילים בהתנדבות, נשארים מאהבה… זו באמת התאהבות, חוויה מיוחדת, משמעותית ועוצמתית. אני מזמינה אתכם לבוא אלינו לנסות ולהתאהב…

 

הכותבת היא מעיין מאור אמון, רכזת רווחה ומתנדבים בעמותת צ'יימס ישראל.

עגלו לטובת

עמותת צ’יימס

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו