עמותת צ'יימס ישראל מפעילה את תכנית שילו"ב – שיקום, יישום, ליווי ומעקב בתעסוקה, למתמודדים עם מוגבלות על רקע נפשי. תכנית שילו"ב כוללת מספר שירותים: תעסוקה נתמכת, תעסוקה "עד הבית" ומועדון חברתי "פנאי לנפש".

תעסוקה נתמכת

"תעסוקה נתמכת"  מיועדת למתמודדים עם מוגבלות נפשית הזכאים לשירותים  על פי סל השיקום של משרד הבריאות (ולהם אישור תעסוקה נתמכת.

מקומות העבודה בהם משתלבים המתמודדים הינם מגוונים ומותאמים לכישורים וליכולות של כל אחת ואחד. לדוגמא: בנקים, משרדי עורכי דין, חברות היי-טק, אוניברסיטאות, רשתות מזון והסעדה, מחסנים, מפעלי ייצור ועוד. יחסי העבודה בין המתמודדים למעסיקיהם הנם יחסי עובד-מעביד לכל דבר, ותנאי התשלום הינם על פי חוק.

תכניות השיקום נבנית עם המתמודדים ברוח "גישת ההחלמה": על פי בחירתו של המתמודד, בהתאמה ליכולותיו ובשיתוף פעולה מלא עם הרכז המלווה. בנוסף, שותפים לתהליך פסיכיאטרים, פסיכולוגים, אנשי טיפול מבריאות הנפש, גורמי טיפול מתחום הדיור ומתאמי טיפול של משרד הבריאות.

אנו מאמינים כי לכל אדם יש את הזכות להתפתח ולממש את הפוטנציאל שלו בכלל ובשוק העבודה בפרט. המטרה של תכנית שילו“ב היא לספק את הכלים והתמיכה הדרושים למתמודדים ולסייע להם להשתלב, בליווי של רכזים מקצועיים.

תעסוקה עד הבית

"שילוב  עד הבית"  הינו שירות ייחודי המעניק תמיכה בנושא תעסוקה בבית המתמודד. השירות  מכוון למתמודדים עם מגבלה נפשית אשר מתקשים לצאת מביתם ומסיבות שונות אין ביכולתם להשתלב בתעסוקה מחוץ לביתם.

הנחת היסוד היא שלכל אדם  הזכות להשתלב  בתעסוקה וזאת בסיוע התאמות להתנסות יצירתית במערך תעסוקתי.

השירות  מלווה  ע"י  איש מקצוע  מומחה בתחום  לתקופה של עד  שנה וחצי. בתום תקופה  זו על המתמודד להשתלב באחת ממסגרות התעסוקה המוצעות ע"י "סל שיקום".

לשירות מספר  דגשים:

• בניית קשר ורכישת אמון בין המתמודד לרכז ההשמה, ובמקביל גיוס "אחר משמעותי" לטובת קידום והצלחת התהליך של  מקבל השירות.

• בחינה והערכת  יכולות תעסוקתיות של המתמודד- ע"י התנסות וחשיפה למגוון עבודות שונות.

• הקניית ורכישת מושגים בסיסיים מעולם התעסוקה- רכישת מיומנויות הנדרשות למתמודד בכדי להשתלב בהצלחה בשוק העבודה.

מתן דגש על העלאת הדימוי העצמי, תחושת מסוגלות עצמית (self efficacy) פיתוח זהות, תפקוד עצמי, קבלת שכר עבור עבודה על פי תפוקה (כבר בתהליך עצמו).

• הכנה וחשיפה ראשונית למסגרת תעסוקה מטעם סל שיקום-  לאחר שהמתמודד עבר כברת דרך בה הוא  מרגיש בשל לצאת מביתו, מתבצעת הערכה מחודשת של הישגיו וכן הצבות מטרות וקביעת יעדים להמשך התהליך השיקומי.

* השירות  מותנה בזכאות לסל שיקום (אישור עבור מפעל מוגן ISO).

מועדון חברתי "פנאי לנפש":

עמותת צ'יימס ישראל מפעילה את מועדון "צ'יימס פנאי לנפש" לזכאי סל שיקום ממשרד הבריאות (נדרש אישור עבור מועדון חברתי) המתמודדים עם מוגבלות נפשית בגילאי 18 ומעלה, בו נהנים הבוגרים מפעילויות פנאי, חברה והעשרה.

המועדון הייחודי מהווה עבור החברים בו מסגרת פנאי, המאפשרת להם להיות חלק מקבוצת השווים ומסייעת להם בתהליך השיקום החברתי.

השתתפות בפעילויות המועדון מסייעת לרכישת מיומנויות חברתיות להתמודדות עם אתגרים מחיי היומיום, תוך ליווי והדרכה מקצועית אישית ומביאה להעצמה אישית.

מועדון "צ'יימס פנאי לנפש" מעניק למשתתפים בו מגוון פעילויות וחוגים בתחומים שונים כגון: IMR, אמנות, טיפול בבעלי חיים, פסיכודרמה, ביבליותרפיה, חוג בישול, כושר ואורח חיים בריא, NLP ועוד. בנוסף נהנים משתתפי המועדון מהרצאות אורח, סיורים וטיולים, ימי כיף, מסיבות וחגיגות ימי הולדת משותפים, חוויות ויצירת קשרים חברתיים וכל זאת באווירה חמה ומשפחתית.

ימים ושעות פעילות:

המועדון פעיל בימים א,ג,ה בין השעות 16:00-19:00 במתחם עמותת צ'יימס ישראל, הארד 13,רמת החייל, תל אביב.

ליצירת קשר

דורית רובינשטיין

מנהלת תחום בריאות הנפש

רבקה הראל

מנהלת מועדון פנאי לנפש

תמכו בצ'יימס למען שיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות