שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה

Facebook
WhatsApp
שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה

על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בישראל חיים כמיליון וחצי אנשים עם מוגבלות, מתוכם 800,000 מעל גיל העבודה (20). כלומר, 15% מהאוכלוסייה בישראל מעל גיל 20, היא בעלת מוגבלות. כל אדם עם מוגבלות, זכאי לקבל שירותי שיקום תעסוקתי, הנקראים גם "סל שיקום". התנאי לקבלת הזכאות הוא הכרה באחוזי נכות, כשלרוב מדובר על 20% נכות לפחות. את השיקום התעסוקתי בפועל, אפשר לקבל דרך משרדי ממשלה שונים, או דרך עמותות כגון צ'יימס ישראל, המעסיקות מומחים בתחום השיקום התעסוקתי. תפקידם של אנשי המקצוע בעמותה הוא מציאת המשרה המתאימה ביותר לכל מקבל שירות, בהתאם לשילוב בין יכולותיו לבין שאיפותיו.

למרבה הצער, מדובר בנושא מאתגר. עד לפני פרוץ הקורונה, 53% מהאנשים עם מוגבלות היו מובטלים וגם בתקופת הקורונה, אנשים עם מוגבלות נטו לצאת יותר לחל"ת.

האתגרים של שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה 

חלק מהמעסיקים חוששים להעסיק בעלי מוגבלויות, בשל סטיגמות ודעות קדומות. חלקם חושש שאנשים בעלי מוגבלויות לא יהיו יעילים מספיק במקום העבודה ולא יתרמו לתפוקה באופן שווה כמו עובדים שאינם בעלי מוגבלויות. תקופת הקורונה החריפה את המצב, משום שחלק מהאנשים עם מוגבלויות נחשבים לקבוצות סיכון ולא יכלו לצאת פיזית לעבודה. המעסיקים עמדו לפתע בפני אתגרים חדשים, כגון הצורך להעסיק מהבית ובחלק מהמקומות זה לא תמיד התאפשר. כתוצאה מכך, גדל הפער בין עובדים בעלי מוגבלויות לבין עובדים אחרים.

היתרונות של שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה

לשילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה יש יתרונות רבים ומשמעותיים. ראשית, שילוב בעלי מוגבלויות בשוק התעסוקה בפרט ובקהילה ובחברה בכלל, יוצר עולם שוויוני יותר, עבור כולם ומקדם את האנושות כולה עבר מימוש עקרונות מוסרים נעלים. שנית, התייחסות שוויונית לבעלי מוגבלויות כבעלי מסוגלות לאייש משרות מגוונות, מאפשרת לעסקים ולארגונים ליהנות מכוח אדם איכותי וכשרוני שיכול לתרום רבות להצלחת הארגון. כמו כן, בעלי עסקים שבוחרים להעסיק בעלי מוגבלויות, נתקלים פעמים רבות באנשים עם מוסר עבודה גבוה ומוטיבציה גבוהה להשתלב בארגון, מתוך הכרת התודה שהם חשים לנוכח ההזדמנות שניתנה להם.

עוד היבט שחשוב להביא בחשבון, הוא שגם אנשים ללא מוגבלות עלולים להפוך לבעלי מוגבלויות. במקרה כזה, ארגון שיש בו מראש נכונות והתכנות להעסקת בעלי מוגבלויות, יוכל לשמר את העובדים האלו בעסק ולהעניק להם את מלוא זכויותיהם, תוך סיוע עקיף לתהליכי ההתמודדות, השיקום וההחלמה שלהם.

להעסקת בעלי מוגבלויות יש גם היבט תדמיתי. עסקים המשלבים בעלי מוגבלויות זוכים לתדמית ערכית וחיובית יותר בעיני הלקוחות, מה שיכול לבוא לידי ביטוי ברווחיות העסק. העסקת בעלי מוגבלויות יוצרת בידול משמעותי מעסקים אחרים, שאינם מעסיקים בעלי מוגבלויות וכך נוצר יתרון בשווקים תחרותיים.

השינוי בתפיסות לגבי שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה

חבצלת עמרמי, מנהלת תחום רצף שירותי תעסוקה בעמותת צ'יימס ישראל, מסבירה כי לאחרונה חל שינוי חיובי בהתייחסות לעובדים בעלי מוגבלויות. עם זאת, יש עוד דרך ארוכה לעבור עד לשילוב מלא ושוויוני של עובדים אלו. אחד הפתרונות שקמו כמענה לאתגרים שבהם נתקלו המעסיקים, הוא מפעלים מוגנים, שבהם יכלו לעבוד בעלי מוגבלויות בתנאי העסקה מינימליים ובהתאמה אישית ליכולותיהם. עמרמי מסבירה כי לפני שני עשורים הוכנסו לתוך המפעלים השיקומיים קווי יצור של החברות והמפעלים המובילים במשק הישראלי והעובדים שתפעלו את קווי הייצור האלו היו בעלי מיומנויות עבודה וכישורים תעסוקתיים גבוהים. 

על אף הכוונה החיובית שמאחורי המהלך הזה, עם הזמן חלחלה ההבנה כי קווי יצור אלו חוטאים למטרה של שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה. עובדים מוכשרים נשארו במפעלים המוגנים, ללא תנאים סוציאליים אף על פי שכבר היו מיומנים מאוד בעבודה. המצב היה נוח למעסיקים, אך פגע בשילוב המלא ובקידום של עובדים אלו לכן, הוחלט לסגור את קווי הייצור ולהחזירם לתוך המפעלים, עם העובדים עצמם, הבקיאים בתפעול קווי הייצור. עבור חלקם, זו הפעם הראשונה בחייהם שהם מקבלים משכורת מתגמלת עבור עבודתם והתרומה לתחושת המסוגלות והשוויון שלהם, משמעותית. 

ניתן לסכם ולהגיד כי שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה צריך להיעשות תוך ליווי צמוד הן של המעסיקים והן של המועסקים, התאמה פרטנית ושבירת חסמים הדדית. זהו אחד מתחומי הפעילות של צ'יימס ישראל, הפועלת כבר כמה עשורים בתחום השיקום התעסוקתי, במקביל לשאר פעילויות ומסגרות העמותה.עגלו לטובת

עמותת צ’יימס

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו